Obraz wpisu

35 lat działalności Szkoły Jazdy Auto – Test | Auto-Test Kraków

W tym roku Szkoła Jazdy Auto – Test obchodzi 35-lecie działalności. O tym, jak się zmieniała i rozwijała, opowiada założyciel – Jerzy Wojtanowicz.

1 kwietnia mija 35 lat od powstania Ośrodka Szkolenia Kierowców Auto-Test. Dziś ciężko wyobrazić sobie życie bez samochodu, ale wówczas kursy na prawo jazdy nie były jeszcze tak popularne. Skąd pomysł na rozpoczęcie akurat takiej działalności?

J.W. Już wtedy wszystko wskazywało na to, że prawo jazdy będzie niezbędne każdemu obywatelowi, a transport rzeczy i osób będzie się rozwijał.

Gdzie mieściła się pierwsza siedziba firmy? Jak często zmieniała ona lokalizację?

J.W. Pierwsza siedziba firmy była zlokalizowana w Krakowie na os. Kozłówek, gdzie lokal był wynajmowany od klubu sportowego. Później lokalizacja biura jeszcze kilkukrotnie zmieniła miejsce, aż trafiliśmy na ul. Aleksandry 11. Co ciekawe pod tym adresem 3 razy zmieniliśmy lokalizację. Pierwsze dwa lokale znajdowały się na pierwszym piętrze, aż do momentu, kiedy jakieś 15 lat temu przenieśliśmy się na parter i tutaj jesteśmy do dzisiaj.

Jak zmieniała się Szkoła Jazdy?

J.W. Na przestrzeni tych 35 lat wiele uległo zmianie.

  • Instruktorzy (niestety kilku odeszło już na zawsze, jak między innymi Pan Tadeusz Kwiecień czy Maciej Grzywacz, a inni przeszli na zasłużoną emeryturę)
  • Flota samochodowa
  • Lokal
  • Materiały dydaktyczne
  • Sprzęt potrzebny do przekazywania wiedzy kursantom.

Oferta szkoleniowa również ulegała zmianie, dostosowując się do zapotrzebowania na rynku. Stopniowo wprowadzane były nowe szkolenia jak np. kursy dla kierowców zawodowych, kursy na instruktora nauki jazdy, kursy przygotowujące do otrzymania certyfikatu kompetencji zawodowych, warsztaty dla instruktorów nauki jazdy. Wprowadziliśmy również możliwość wykonywania badań psychologicznych i lekarskich w naszym ośrodku.

Ilu instruktorów było zatrudnionych na początku działalności i ilu jest w tym momencie?

J.W. Ilość zatrudnianych instruktorów oczywiście zmieniała się z biegiem lat. Zaczynaliśmy z dosłownie kilkoma instruktorami, łącznie ze mną. W tym momencie w naszym ośrodku pracuje około 20 instruktorów.

Iloma pojazdami Szkoła dysponowała na początku, a iloma teraz?

J.W. Początkowo była to skromna liczba 5 pojazdów. Aktualnie posiadamy kilka motocykli, 5 samochodów osobowych, samochód osobowy z przyczepą, dwa samochody ciężarowe, przyczepa do samochodu ciężarowego oraz dwa autobusy.

Czy Szkoła zdobyła jakieś nagrody, wyróżnienia lub certyfikaty, które są powodem do szczególnej dumy?

J.W. Oczywiście, że tak. Dotyczy to zarówno samej firmy, jak i osób w niej pracujących. Staramy się na bieżąco rozwijać, dlatego bierzemy udział w różnych szkoleniach. Za swoją działalność otrzymaliśmy wiele wyróżnień, dyplomów, medali czy listów referencyjnych. Mogę pochwalić się między innymi Złotą Odznaką Honorową przyznaną przez Zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców, Honorową Odznaką „Zasłużony dla transportu Rzeczpospolitej Polskiej”, Złotym medalem za długoletnią służbę oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.  Listy referencyjne, które otrzymała na przestrzeni lat nasza szkoła, potwierdzają wysoki poziom naszych umiejętności oraz wiedzy merytorycznej i praktycznej, jak również terminowość i rzetelność.

Ilu kursantów zostało wyszkolonych w przeciągu tych 35 lat?

J.W. Nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Są ich tysiące. Myślę, że liczba może się zakręcić w okolicy pół miliona. Niejednokrotnie szkolimy dzieci naszych pierwszych kursantów.

Co sprawiło najwięcej trudności w trakcie działalności?

J.W. Do wszystkich zmian byliśmy w stanie się dostosować. Natomiast coś, co w żadnej mierze nie zależało od nas, czyli Polski Nowy Ład prawie „wykończył firmę”. Nawet pandemia tak negatywnie nie wpłynęła na działalność firmy, jak Polski Nowy Ład.

Które wydarzenia z historii firmy uznaje Pan za najbardziej przełomowe?

J.W. Na pewno zakup na własność lokalu przy Aleksandry 11. Poza tym uzyskanie Akredytacji Kuratora Oświaty oraz Certyfikatu ISO.  Sukcesem był dla nas też zakup każdego nowego pojazdu szkoleniowego, a w szczególności autobusu marki MAN.