Obraz wpisu

Czy prawo jazdy kat. B pozwala na prowadzenie samochodu z przyczepą? | Auto-Test Kraków

Obecnie bardzo trudno byłoby sobie wyobrazić życie bez samochodu, dzięki któremu możemy przemieszczać się szybko i sprawnie. Posiadanie prawa jazdy to także ogromna oszczędność czasu,  ponieważ nie musimy czekać na przystankach i denerwować się za każdym razem, gdy autobus się spóźnia. Dlatego coraz więcej osób – zarówno młodych, jak i seniorów decyduje się na zdobycie uprawnień, żeby móc prowadzić samochód. Często jednak zastanawiamy się, jakie dokładnie możliwości daje nam prawo jazdy kategorii B – i to nawet wtedy, gdy kurs zrobiliśmy wiele lat temu. Najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczą przewożenia różnego rodzaju ładunków na przyczepie lub np. możliwości podpięcia przyczepy kempingowej. Dlatego warto wiedzieć, jakie dokładnie rodzaje przyczep możemy ciągnąć, gdy posiadamy prawo jazdy kategorii B.

Co mówią przepisy o prowadzeniu samochodu z przyczepą?

Prawo jazdy kategorii B pozwala nam prowadzić te pojazdy, których całkowita masa wynosi maksymalnie 3500 kg. Przepis ten dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale także np. mikrobusów, jednak pod warunkiem, że przewozimy maksymalnie 9 osób w takim pojeździe. Tego typu uprawnienia dają nam również możliwość jeżdżenia motocyklami i motorowerami (ale o określonej w przepisach mocy), a także quadami, a nawet koparkami czy kombajnami.

Co więcej – jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B, to zapewnia nam ono całkiem sporo możliwości w kwestii prowadzenia samochodu z przyczepą. Jednak w tym przypadku również istnieją pewnego rodzaju ograniczenia. Prawo jazdy kategorii B pozwala nam na kierowanie pojazdami z lekką przyczepą, której masa całkowita nie jest większa niż 750 kg, a masa całkowita tych dwóch pojazdów to maksymalnie 3500 kg. Możemy także prowadzić samochód z cięższą przyczepą (powyżej 750 kg), jednak warto wiedzieć, że w takim przypadku masa zarówno przyczepy, jak i pojazdu także nie może przekroczyć 3500 kg. Jeśli z kolei chcemy kierować samochodem z przyczepą o większej masie całkowitej, to niezbędne będzie uzyskanie kodu 96 do naszego prawa jazdy. Aby go zdobyć, trzeba zdać egzamin w ośrodku ruchu drogowego, co pozwoli nam prowadzić pojazdy z przyczepą o masie całkowitej do 4250 kg.