Obraz wpisu

Dlaczego warto zdecydować się na kurs prawa jazdy B+E? | Auto-Test Kraków

Zdarzają się sytuacje, w których przewiezienie czegoś za pomocą przyczepy jest sporym udogodnieniem, np. podczas przeprowadzki. Prawo jazdy kategorii B+E okazuje się też przydatne, jeśli planujemy wyjazd na kemping lub gdy chcemy mieć możliwość przewiezienia lawety. Z jakich jeszcze powodów warto mieć tego typu uprawnienia? Jak wygląda tego typu kurs?

Możliwości, jakie daje prawo jazdy kategorii B+E

Prawo jazdy B pozwala na przewożenie małej przyczepy, jeśli nie waży ona więcej niż 750 kg, a całkowita masa wraz z pojazdem musi się zmieścić w limicie 3,5 t. Jeśli wartości te zostają przekroczone, wymagane jest posiadanie kategorii B+E. Co ciekawe to uprawnienie pozwala również kierowcą na prowadzenie ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieżnego wraz z przyczepą. Zdanie egzaminu B+E to także możliwość przemieszczenia się czterokołowcem lekkim, motorowerem oraz motocyklem.

Prawo jazdy kategorii B+E — kwestie formalne

Aby zdać egzamin kategorii B+E należy zapisać się na kurs. Odpowiednia szkoła jazdy taka jak np.  Ośrodek Szkolenia Kierowców Auto Test w Krakowie przygotowuje kierowcę do zdania części praktycznej. Składa się ona z 15 godzin, w czasie których kandydat ćwiczy manewry, ruch drogowy, a także podłączenie i odłączanie przyczepy od pojazdu. Ważna jest też umiejętność jazdy z dodatkowym obciążeniem na terenie zabudowanym.

Przed zapisaniem się na kurs trzeba założyć Profil Kandydata na Kierowcę, aby z numerem PKK udać się do ośrodka szkolenia kierowców. Można to zrobić osobiście w starostwie lub poprzez stronę internetową. Należy pamiętać o dołączeniu ksera prawa jazdy kategorii B, fotografii o wymiarach 3,5 × 4,5 cm, wniosku o wydanie prawa jazdy oraz orzeczeniu lekarskim o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami.