Obraz wpisu

Gdzie można wykonać badania lekarskie na prawo jazdy? | Auto-Test Kraków

Posiadanie prawa jazdy w dzisiejszych czasach to ogromne udogodnienie, dzięki któremu zyskujemy nie tylko niezależność, ale także możliwość szybkiego przemieszczania się. Jednak, jak wiadomo, jego zdobycie nie jest proste – najpierw należy znaleźć profesjonalną szkołę jazdy, a następnie zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Równie ważnym elementem w przypadku ubiegania się o uprawnienia kierowcy, jest wykonanie obowiązkowego badania lekarskiego przed kursem prawa jazdy. Jak się do niego przygotować, ile trwa oraz gdzie można je wykonać?

Wykonanie badania lekarskiego do prawa jazdy jest niezbędne, jeśli chcemy zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów w różnych kategoriach. Są przeprowadzane przez lekarzy medycyny pracy, którzy mają stosowne uprawnienia do oceniania stanu zdrowia przyszłych kierowców. Na tego typu badania nie musimy poświęcić dużej ilości czasu – zazwyczaj trwają od 15 do 20 minut. Warto także pamiętać, że zaświadczenia wydawane przed 2013 rokiem były bezterminowe. Należało je powtórzyć jedynie w przypadku przekroczenia dozwolonej ilości punktów czy np. jazdy pod wpływem alkoholu. Z kolei badania lekarskie do prawa jazdy po 2013 roku należy powtarzać co 15 lat.

Jak przebiegają badania lekarskie dla przyszłych kierowców i gdzie można je wykonać?

W trakcie takiego badania lekarz ocenia stan naszego wzroku, słuchu, koordynację ruchową, a także mierzy ciśnienie. Jego zadaniem jest także sprawdzenie, czy chorujemy na coś przewlekle, a także czy przyjmujemy leki, które mogłyby mieć ewentualny wpływ na prowadzenie pojazdów. Lekarz weryfikuje także nasz stan psychiczny i orzeka, czy jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo na drodze zarówno sobie, jak i innym. Specjalista sprawdza także, czy nie występuje u nas uzależnienie od alkoholu bądź innych substancji odurzających. Zazwyczaj tego typu badania odbywają się w placówkach medycyny pracy. Jednak w naszej szkole jazdy takie badania można wykonać bezpośrednio w ośrodku, co jest dużym udogodnieniem i pozwoli zaoszczędzić czas.