Obraz wpisu

Jak długo ważne są badania lekarskie na prawo jazdy? | Auto-Test Kraków

Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy, a tym bardziej przed egzaminem i uzyskaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, kandydat na kierowcę musi przejść badania lekarskie. W dalszej części naszego wpisu dowiesz się, jak długo ważne są te badania.

Ważność badań dla kierowców amatorów

W przypadku kierowców amatorów, po przeprowadzeniu niezbędnych badań lekarz wystawia orzeczenie (jeśli nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań) ważne przez 15 lat, ponieważ od 2013 roku nie wystawia się zaświadczeń bezterminowych (do 2013 r. było wydawane bezterminowo). Po upływie tego czasu należy wykonać badania przypominające u lekarza orzecznika. Jeśli jednak prawo jazdy zostanie wydane na krótszy okres, np. z powodu problemów zdrowotnych, to również po jego upływie należy poddać się ponownym badaniom.

Jeśli potrzebujesz wykonać badania lekarskie do prawa jazdy w Krakowie, warto skorzystać z usług OSK AUTO-TEST. W naszym ośrodku wykonujemy zarówno podstawowe badania do prawa jazdy, jak i badania psychologiczne dla kierowców z Krakowa i okolic. Zapewniamy profesjonalną obsługę oraz szybką realizację badań, dzięki czemu możesz bez problemu uzyskać wymagane dokumenty.

Ważność badań dla kierowców zawodowych

Ważność badania lekarskiego dla kierowcy zawodowego zależy od takich czynników, jak wiek kierowcy, kategoria prawa jazdy, wyniki poprzedniego badania oraz ogólny stan zdrowia. Kierowcy przed 60. rokiem życia posiadający zawodowe prawo jazdy powinni co 5 lat przejść badania lekarskie i psychologiczne. Natomiast kierowcy po 60. roku życia zobowiązani są poddawać się badaniom raz na 30 miesięcy. Jeżeli jednak kierowca nie chce dalej pracować w zawodzie, to po upływie terminu ważności badań, nie musi ich robić od nowa. Badania odnawiają jedynie ci kierowcy, którzy dalej chcą kontynuować swoją przygodę w tym zawodzie. Po przeprowadzeniu tych badań, konieczna jest wymiana dokumentu prawa jazdy.

Czynniki wpływające na ważność badań lekarskich

Jak wspomniano wcześniej, na okres ważności badań lekarskich do prawa jazdy wpływa kilka czynników. Są to m.in. wiek kierowcy, kategoria prawa jazdy oraz ogólny stan zdrowia. W przypadku osób starszych lub mających choroby przewlekłe, badania mogą być ważne przez krótszy okres. Ponadto, w przypadku wykrycia wad wzroku w trakcie badania, konieczne może być noszenie okularów lub soczewek kontaktowych podczas prowadzenia pojazdu.