Obraz wpisu

Jak nauczyć się dobrze jeździć motocyklem? | Auto-Test Kraków

Jazda motocyklem wywołuje niezwykle zagorzałe dyskusje wśród zwolenników i przeciwników tego jednośladu. Jedni uważają motocyklistów za szaleńców, którzy robią wszystko, żeby zginąć na drodze, z kolei sami motocykliści twierdzą, że nic nie daje im takiego poczucia wolności jak właśnie przemierzanie dróg na motorze. Z pewnością przeciwnicy jazdy na motocyklach negatywne zdanie na ten temat biorą z jakichś swoich złych doświadczeń na drogach, ale nie można za bardzo uogólniać. Zarówno wśród kierowców samochodów, jak i motocykli znajdą się osoby, które jeżdżą brawurowo, nieodpowiedzialnie i łamią wszelkie przepisy. Podpowiemy, co trzeba zrobić, aby dobrze nauczyć się jeździć i czerpać z tego radość.

Prawo jazdy kat. A

Aby zgodnie z prawem poruszać się motocyklem po drogach należy zrobić specjalne uprawnienia. Przyszły motocyklista musi posiadać prawo jazdy kategorii A. Osoby, które chcą się zapisać na kurs, muszą mieć skończone co najmniej 23 lata i 9 miesięcy lub 20 lat, jeśli od co najmniej 2 lat posiadają prawo jazdy kategorii A2. Po zapisaniu się na kurs czekają nas zajęcia teoretyczne (30 godz.) oraz praktyczne (20 godz.).

Jak wygląda kurs

Podczas zajęć teoretycznych kursanci zapoznają się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego, jaki i ze specyfiką jazdy na motocyklu. Często na kursach prawa jazdy kategorii A są osoby, które posiadają np. prawo jazdy na samochód osobowy i niechętnie podchodzą do kolejnych kursów teoretycznych. Teorię dobrze jest sobie odświeżyć, a poza tym zostaną podczas kursu poruszone wątki związane bezpośrednio z jazdą jednośladem.

Zajęcia praktyczne są podzielone na dwie części: jazdę na placu manewrowym oraz jazdę w ruchu miejskim. Jazda na placu pozwoli nam wyczuć i okiełznać jednoślad.

Jaką szkołę wybrać

Przy wyborze szkoły jazdy powinniśmy się kierować opiniami byłych kursantów. Jeśli opinie są dobre i dużo osób zdało egzamin państwowy za pierwszym razem, możemy mieć pewność, że szkoła ma naprawdę dobrych instruktorów.

Jazdy doszkalające

Szkoły nauki jazdy oferują kierowcom jazdy doszkalające. Można z tego skorzystać zarówno przed przystąpieniem do egzaminu, jak i posiadające już prawo jazdy. Jest to najlepsza forma nauki i zdobywania doświadczenia. Instruktor wskaże nam elementy, nad którymi musimy popracować oraz będziemy mogli wyćwiczyć właściwe odruchy w niebezpiecznych sytuacjach takich jak np. gwałtowne hamowanie czy wpadanie w poślizg.