Obraz wpisu

Jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja za kierownicą? | Auto-Test Kraków

Pozycja, którą przyjmujemy za kierownicą decyduje o naszej wygodzie, skupieniu, a często nawet o tym, czy unikniemy kolizji. Nieprawidłowe ułożenie ciała wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne, ponieważ napięcie kumuluje się w całym naszym ciele – w szczególności w partiach, takich jak nogi, ręce i szyja. Warto więc kontrolować swoje zachowanie i modyfikować nasze złe nawyki (jeśli jesteśmy kierowcami już wiele lat) lub uczyć się prawidłowych postaw (jeśli dopiero uczestniczymy w kursach na prawo jazdy kategorii B w Krakowie).

Jak więc powinna wyglądać prawidłowa pozycja za kierownicą? Jakie ustawienie jest najbezpieczniejsze i najefektywniejsze? I o czym warto pamiętać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Prawidłowa pozycja – jak powinna wyglądać?

Fotel samochodowy nigdy nie będzie tak wygodny jak kanapa. Decyduje o tym m.in. mniejsza ilość miejsca na nogi, czy ręce. Nie oznacza to jednak, że nasza pozycja nie może być poprawna. Warto pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Oto niektóre z nich:  

 • nasze nogi powinny być lekko ugięte, nigdy jednak wyprostowane lub „przyciśnięte” do deski rozdzielczej; ich właściwa pozycja umożliwia sprawne operowanie pedałami i zapobiega ześlizgiwaniu się stopy, a w razie wypadku chroni nas przed poważnymi złamaniami,  
 • oparcie ustawiamy tak, aby łopatki przylegały do fotela podczas wykonywania manewrów,
 • nasze ręce muszą być lekko ugięte w łokciach; powinniśmy również mieć możliwość swobodnego dostępu do wszystkich potrzebnych elementów,
 • kolejnym ważnym czynnikiem jest kierownica – korzystanie z niej powinno być swobodne i bezproblemowe; dłonie należy układać w pozycji „za piętnaście trzecia”,
 • duży wpływ na nasze bezpieczeństwo mają zagłówki, które podczas wypadku zapobiegają uszkodzeniom kręgosłupa; prawidłowe ułożenie wymaga wyrównania ich górnej części z czubkiem głowy lub z górną częścią uszu; między tyłem głowy a zagłówkiem powinien znajdować się kilkucentymetrowy odstęp,  
 • pas bezpieczeństwa powinien przebiegać przez środek lewego obojczyka; pas ustawiony zbyt nisko nie jest wystarczającym zabezpieczeniem, ponieważ w czasie wypadku może się zsunąć, a ustawiony zbyt wysoko – może uszkodzić naszą szyję, w tym tętnicę,
 • nasza postawa powinna być wyprostowana, a ciało ułożone na środku fotela,  
 • wysokość siedziska powinna być dopasowana do naszego wzrostu i dobrana tak, by nasz wzrok mógł swobodnie kontrolować sytuację na drodze.  

O czym pamiętać?

Pozycja za kierownicą ma szczególne znaczenie, ponieważ to osoba sterująca pojazdem jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Nie bez znaczenia pozostaje jednak zachowanie i ułożenie ciała osób, które nam towarzyszą. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jak pokazują badania, ciało osoby siedzącej z tyłu w czasie wypadku staje się bezwładną masą, która może zagrażać naszemu zdrowiu lub życiu. Dla przykładu mężczyzna o masie ciała wynoszącej siedemdziesiąt kilogramów przy gwałtownym hamowaniu z prędkością zaledwie 50 km/h zamienia się w zagrożenie uderzające w fotel kierowcy z siłą ponad tony. Taka moc może złamać oparcie przedniego fotela, doprowadzając do naszej śmierci lub niepełnosprawności. 

Oprócz wspomnianych już elementów warto także pamiętać o tym, by:

 • w czasie jazdy ściągać nogę ze sprzęgła i układać ją na wyznaczonym miejscu,
 • dostosować swój ubiór do aktualnych warunków i upewnić się, czy nie będzie on zakłócał naszych ruchów,
 • zadbać o odpowiednie ustawienie lusterek, tak by korzystanie z nich nie wymuszało na nas konieczności ciągłego pochylania się i zmiany wyznaczonej pozycji,
 • przed rozpoczęciem jazdy w miarę możliwości opróżnić kieszenie.