Obraz wpisu

Jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja za kierownicą? | Auto-Test Kraków

Pozycja, którą przyjmujemy za kierownicą decyduje o naszej wygodzie, skupieniu, a często nawet o tym, czy unikniemy kolizji. Nieprawidłowe ułożenie ciała wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne, ponieważ napięcie kumuluje się w całym naszym ciele – w szczególności w partiach, takich jak nogi, ręce i szyja. Warto więc kontrolować swoje zachowanie i modyfikować nasze złe nawyki (jeśli jesteśmy kierowcami już wiele lat) lub uczyć się prawidłowych postaw (jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę za kółkiem). 

Jak więc powinna wyglądać prawidłowa pozycja za kierownicą? Jakie ustawienie jest najbezpieczniejsze i najefektywniejsze? I o czym warto pamiętać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Prawidłowa pozycja – jak powinna wyglądać?

Fotel samochodowy nigdy nie będzie tak wygodny jak kanapa. Decyduje o tym m.in. mniejsza ilość miejsca na nogi, czy ręce. Nie oznacza to jednak, że nasza pozycja nie może być poprawna. Warto pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Oto niektóre z nich:  

 • nasze nogi powinny być lekko ugięte, nigdy jednak wyprostowane lub „przyciśnięte” do deski rozdzielczej; ich właściwa pozycja umożliwia sprawne operowanie pedałami i zapobiega ześlizgiwaniu się stopy, a w razie wypadku chroni nas przed poważnymi złamaniami,  
 • oparcie ustawiamy tak, aby łopatki przylegały do fotela podczas wykonywania manewrów,
 • nasze ręce muszą być lekko ugięte w łokciach; powinniśmy również mieć możliwość swobodnego dostępu do wszystkich potrzebnych elementów,
 • kolejnym ważnym czynnikiem jest kierownica – korzystanie z niej powinno być swobodne i bezproblemowe; dłonie należy układać w pozycji „za piętnaście trzecia”,
 • duży wpływ na nasze bezpieczeństwo mają zagłówki, które podczas wypadku zapobiegają uszkodzeniom kręgosłupa; prawidłowe ułożenie wymaga wyrównania ich górnej części z czubkiem głowy lub z górną częścią uszu; między tyłem głowy a zagłówkiem powinien znajdować się kilkucentymetrowy odstęp,  
 • pas bezpieczeństwa powinien przebiegać przez środek lewego obojczyka; pas ustawiony zbyt nisko nie jest wystarczającym zabezpieczeniem, ponieważ w czasie wypadku może się zsunąć, a ustawiony zbyt wysoko – może uszkodzić naszą szyję, w tym tętnicę,
 • nasza postawa powinna być wyprostowana, a ciało ułożone na środku fotela,  
 • wysokość siedziska powinna być dopasowana do naszego wzrostu i dobrana tak, by nasz wzrok mógł swobodnie kontrolować sytuację na drodze.  

O czym pamiętać?

Pozycja za kierownicą ma szczególne znaczenie, ponieważ to osoba sterująca pojazdem jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Nie bez znaczenia pozostaje jednak zachowanie i ułożenie ciała osób, które nam towarzyszą. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jak pokazują badania, ciało osoby siedzącej z tyłu w czasie wypadku staje się bezwładną masą, która może zagrażać naszemu zdrowiu lub życiu. Dla przykładu mężczyzna o masie ciała wynoszącej siedemdziesiąt kilogramów przy gwałtownym hamowaniu z prędkością zaledwie 50 km/h zamienia się w zagrożenie uderzające w fotel kierowcy z siłą ponad tony. Taka moc może złamać oparcie przedniego fotela, doprowadzając do naszej śmierci lub niepełnosprawności. 

Oprócz wspomnianych już elementów warto także pamiętać o tym, by:

 • w czasie jazdy ściągać nogę ze sprzęgła i układać ją na wyznaczonym miejscu,
 • dostosować swój ubiór do aktualnych warunków i upewnić się, czy nie będzie on zakłócał naszych ruchów,
 • zadbać o odpowiednie ustawienie lusterek, tak by korzystanie z nich nie wymuszało na nas konieczności ciągłego pochylania się i zmiany wyznaczonej pozycji,
 • przed rozpoczęciem jazdy w miarę możliwości opróżnić kieszenie.