Obraz wpisu

Jak uzyskać dofinansowanie do kursu prawa jazdy? | Auto-Test Kraków

Posiadanie prawa jazdy jest celem wielu młodych osób. Uprawnienia do prowadzenia samochodu to duże udogodnienie w życiu szczególnie dla osób, które na co dzień muszą dojeżdżać do pracy czy zawozić dzieci do szkoły. Co więcej, prawo jazdy często jest niezbędne również do podjęcia pracy. Czynnikiem, który hamuje niektóre osoby przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy, są koszty, które się z tym wiążą. Mogą być różne w zależności od wybranej kategorii. Warto jednak wspomnieć, że przyszli kierowcy mogą uzyskać dofinansowanie do kursu prawa jazdy. Jak to zrobić?

Skąd bezrobotny może uzyskać dofinansowanie na prawo jazdy?

Zdarzają się sytuacje w życiu, w których trudno uzbierać kwotę na niezbędną do odbycia kursu na prawo jazdy. Mowa tutaj na przykład o osobach bezrobotnych, którym uprawnienia do kierowania pojazdem pomogłyby w znalezieniu pracy. W takiej sytuacji warto zgłosić się do Urzędu Pracy. Warunkiem skorzystania z takiego wsparcia jest zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna oraz złożenie pisemnego podania o przyznanie środków. Czasami wymagane jest również uzasadnienie. Należy w nim zawrzeć opis aktualnej sytuacji materialnej oraz informację o tym, że prawo jazdy kategorii D, B czy C pomoże w znalezieniu zatrudnienia.

Kto jeszcze może otrzymać dofinansowanie do prawa jazdy?

Nie tylko osoby bezrobotne mogą się zapisać na kurs prawa jazdy z dofinansowaniem. Wsparcie jest przewidziane również dla osób niepełnosprawnych. Mowa tutaj o programie „Aktywny rząd”, z którego mogą skorzystać osoby ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz z dysfunkcjami ruchu lub narządu słuchu w stopniu, który wymaga korzystania z usług tłumacza migowego.

Co ważne, osoba, która korzysta z dofinansowania, musi być w wieku aktywności zawodowej, a otrzymane wsparcie może przeznaczyć na przykład na opłacenie jazd doszkalających, kursu czy egzaminów. Aby złożyć wniosek, należy przygotować orzeczenie o niepełnosprawności i dokument stanowiący opiekę prawną (jeżeli sprawa dotyczy osoby, która się pod nią znajduje). Jeżeli przyczyna orzeczenia jest inna niż 05-R albo 03-L wymagane będzie również zaświadczenie lekarskie. Do wniosku można dołączyć również ofertę cenową.