Obraz wpisu

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców? | Auto-Test Kraków

Prawo jazdy pozwala na poczucie komfortu — w razie potrzeby zawsze można usiąść za kierownicą i szybko być w pożądanym miejscu. Jednak, aby je mieć należy zdać kurs, a z tym są związane badania psychologiczne. W jakim celu się je przeprowadza? Jak przebiegają, a także jak długo zachowują ważność? Odpowiadamy!

Badania psychologiczne krok po kroku

Ważne jest, aby minimalizować ryzyko podczas poruszania się po drogach. W związku z tym każdy przyszły kierowca musi zrobić tzw. testy psychologiczne. Tego typu badanie lekarskie ma na celu sprawdzenie, czy kierujący pojazdem nie ma problemów ze skupieniem, reagowaniem na bodźce, a także wzrokiem. Psychotesty są złożone z trzech części. Na początku osoba starająca się o prawo jazdy wykonuje test pisemny, który ma formę kwestionariusza osobowego oraz odbywa rozmowę z psychologiem. Ma to za zadanie sprawdzić, jak kierowca zareaguje w określonych sytuacjach.

Drugi etap obejmuje diagnozę zdolności intelektualnych danej osoby. W związku z tym otrzymuje się do rozwiązania test. Ostatni element to zbadanie czasu reakcji przyszłego kierowcy oraz jego koordynacji wzrokowo-ruchowej. Za pomocą specjalnego sprzętu sprawdza się również, jak zdający prawo jazdy postrzega prędkość i odległość, a także jak zareaguje na nagłe, chwilowe oślepienie.

Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach psychologicznych?

Badanie psychologiczne na prawo jazdy trwa około półtorej godziny, jednak prowadzący dba, aby każdy miał tyle czasu, ile go potrzebuje. Należy wziąć ze sobą dowód tożsamości, a także przyjść wypoczętym. Warto mieć na uwadze, że tego typu badanie powinno być powtarzane przez zawodowych kierowców co pięć lat a po sześćdziesiątym roku życia co trzydzieści dni. Dobrze też pamiętać, że nie każdy specjalista jest uprawniony do wydawania dokumentu. Warto więc zwrócić uwagę, czy ośrodek zajmujący się kursami na prawo jazdy organizuje możliwość wykonania potrzebnych badań.