Obraz wpisu

Jak zostać dobrym kierowcą autobusu? | Auto-Test Kraków

Chcesz zostać kierowcą autobusu, który wyróżnia się w swojej pracy odpowiednimi kompetencjami i wyjątkowymi umiejętnościami? Wymaga to nieco przygotowania, zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Dodatkowo bardzo ważne są też pewne predyspozycje osobowościowe. Jeśli jednak spełnisz najważniejsze wymagania, będziesz mógł spełniać się zawodowo, kierując autobusami komunikacji miejskiej lub pasażerskimi na trasach krajowych albo międzynarodowych.

Najważniejsze są odpowiednie kwalifikacje

Aby zostać zawodowym kierowcą autobusu, w pierwszej kolejności musisz zadbać o zdobycie odpowiednich kwalifikacji podczas kursu na prawo jazdy kategorii D. Im lepiej zostaniesz przygotowany na kursie, tym większe szanse, że zdasz państwowy egzamin na prawo jazdy kategorii D. Jest to jednak dopiero początkowy krok w stronę zatrudnienia na stanowisku kierowcy autobusu. Oprócz prawa jazdy kategorii D musisz zyskać też stosowne uprawnienia, jakie daje kurs kierowcy zawodowego, czyli tzw. kwalifikacja wstępna.

Od kierowców autobusów oczekuje się doświadczenia, dojrzałości i odpowiedzialności, dlatego też kandydaci chcący podnieść swoje kwalifikacje w tym zakresie podlegają pewnym ograniczeniom wiekowym.

Kurs na prawo jazdy kategorii D

Pierwszym krokiem do zdobycia stosownych uprawnień jest udział w kursie na prawo jazdy kategorii D. Aby móc do niego przystąpić, trzeba spełnić określone warunki:

  • standardowo trzeba mieć ukończone 24 lata, jednak możliwe jest podejście do kursu wcześniej (23, a nawet 21 lat) po spełnieniu określonych warunków (tzw. kwalifikacja wstępna),
  • założyć Profil Zaufany na Kierowcę (PKK),
  • mieć prawo jazdy kategorii B.

Kurs na prawo jazdy kategorii D możesz odbyć w naszym Ośrodku Szkolenia Kierowców Auto-Test w Krakowie. Pierwsza część kursu – teoretyczna – odbywa się w ramach zajęć realizowanych w trybie e-learningowym (20 godzin). Zakończona jest egzaminem wewnętrznym teoretycznym, którego pozytywny wynik uprawnia do rozpoczęcia zajęć praktycznych (60 godzin).

Cechy dobrego kierowcy autobusu

Zawód kierowcy wymaga nie tylko odpowiednich kompetencji, ale również pewnych cech temperamentu i osobowości. Zaliczamy do nich przede wszystkim wysoki poziom odpowiedzialności. Kierowca podczas jazdy odpowiada za życie i zdrowie wielu pasażerów, którzy podczas jazdy powinni czuć się przede wszystkim bezpiecznie. W tym przypadku nie ma miejsca na nierozważne, czy brawurowe zachowania.

Podczas jazdy autobusem niejednokrotnie trzeba dostosowywać się nie tylko do obowiązujących przepisów, ale również sytuacji panującej na drodze. To z kolei wymaga nie tylko doświadczenia, ale również pewnych umiejętności szybkiej reakcji w niespodziewanych okolicznościach, uwagi i koncentracji.

Bardzo ważne są również cechy takie jak cierpliwość, punktualność, spokój i opanowanie, a nawet dobra kondycja fizyczna. Dobry kierowca powinien także wyróżniać się wysoką kulturą osobistą, komunikatywnością oraz miłym nastawieniem do innych ludzi. W jego karierze zawodowej z pewnością przyda się też znajomość języków obcych.