Obraz wpisu

Jakie standardy powinny spełniać samochody do nauki jazdy? | Auto-Test Kraków

Na pierwszy rzut oka samochód do nauki jazdy nie różni się zbytnio od zwykłych pojazdów – oczywiście poza charakterystycznym znaku z literą “L” (tzw. elką). W praktyce jednak auta używane podczas obowiązkowego kursu prawa jazdy muszą przejść kilka modyfikacji, aby mogły służyć instruktorom, a przede wszystkim kursantom do bezpiecznej nauki.

Samochód do nauki jazdy – znaki rozpoznawcze

  • „Elka”, czyli plafon. Plafon (tak fachowo nazywa się ten znak) to element mocowany na dachu pojazdu. Przepisy wymagają, aby był on podświetlony, zapewniając dobrą widoczność również po zmroku. Jego zadaniem jest ostrzeganie innych użytkowników dróg, że za kierownicą danego pojazdu siedzi początkujący kierowca.
  • Zdublowane pedały – dla kursanta i instruktora. W pojazdach przeznaczonych do nauki jazdy montowane są dwa zestawy pedałów. Jeden zestaw przeznaczony jest dla kursantów, drugi dla instruktora szkoły jazdy, który zasiada na fotelu pasażera. Kursanci podczas nauki mogą popełniać różnorodne błędy, co jest zupełnie naturalne. Instruktor cały czas czuwa nad obsługą sprzęgła i gazu. Ma również możliwość wciśnięcia pedału hamulca, gdy zachodzi taka konieczność. W ten sposób ma pełną kontrolę nad poczynaniami kursanta.
  • Dodatkowe lusterka. Podczas jazdy samochodem do nauki jazdy nie tylko kursant, ale i instruktor musi mieć jak najlepszą widoczność, dlatego też zastosowano dwa zestawy lusterek. Dla instruktora przeznaczone jest dodatkowe lusterko wsteczne, a także specjalne nakładki montowane na lusterkach bocznych.

W pojazdach egzaminacyjnych znajduje się też monitoring

Monitoring nie występuje w samochodach do nauki jazdy, jednak jest standardem w pojazdach używanych podczas egzaminu. Warto o tym pamiętać. Kamery rejestrują jazdę kierowcy, a ich obecność ma na celu zapisywanie przebiegu egzaminu, aby przebiegał zgodnie z zasadami. Jest to również sposób na przeciwdziałanie sytuacjom związanym z wręczaniem łapówek.

Samochody do nauki jazdy w AUTO-TEST

Nasz Ośrodek Szkolenia Kierowców zapewnia kursantom nowoczesne pojazdy w zakresie prawa jazdy kat. A, B, C, D, E (motocykle, samochody osobowe, samochody osobowe z przyczepą, samochody ciężarowe, samochody ciężarowe z przyczepą oraz autobusy). Są one całkowicie sprawne pod względem technicznym, komfortowe i w pełni przystosowane do potrzeb instruktorów i kursantów. Posiadamy identyczne pojazdy, jakie występują na egzaminie państwowym.