Obraz wpisu

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii B? | Auto-Test Kraków

Prawo jazdy w dzisiejszych czasach staje się bardzo ważną sprawą. Nie wszędzie i nie o każdej porze dojedziemy autobusem czy pociągiem, a wynajmowanie taksówki, szczególnie na dłuższe trasy, jest bardzo drogie. Natomiast dzięki własnemu samochodowi możemy szybko i wygodnie dojeżdżać do pracy, wybrać się na zakupy, odwiedzić rodzinę czy pojechać na wakacyjny wyjazd.

Dodatkowo nie mamy żadnych ograniczeń co do zabieranych ze sobą rzeczy i do bagażnika możemy zapakować bez problemu wszystko, co będzie nam potrzebne w czasie podróży. Aby móc zgodnie z prawem kierować samochodami osobowymi, niezbędne jest prawo jazdy kategorii B. Warto dowiedzieć się dokładnie, jakie uprawnienia ten dokument nam daje.

Nie tylko możliwość jazdy samochodem

Większość osób zapisuje się na kurs prawa jazdy kategorii B, aby móc kierować samochodami osobowymi. Jednak po pozytywnym zdaniu egzaminu nasze uprawnienia są dużo większe. Kategoria B pozwala legalnie kierować autami osobowymi osobowymi, dostawczymi i lekkimi ciężarówkami, których dopuszczalna masa całkowita wynosi do 3,5 tony. Poza tym oprócz uprawnień do kierowania tego rodzaju pojazdami możemy dodatkowo holować przyczepę, jeśli nie waży więcej niż pojazd, a poza tym masa całości nie przekracza 3,5 tony.

Gdy posiadamy prawo jazdy kategorii B, możemy także kierować traktorem i pojazdem wolnobieżnym (np. koparką, walcem czy kombajnem), a do tego ciągnąć lekką przyczepę, jednak nie może ona ważyć więcej niż 750 kg. Na holowanie większych musimy już zdobyć dodatkowe uprawnienia. To jednak nie koniec naszych możliwości, ponieważ kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem jednośladowym o pojemności silnika nie większej niż 125 cm sześciennych, o mocy nie większej niż 11 kW i stosunku mocy do masy motocykla nie większym niż 0,1 kW na kg. Jednak ta możliwość pojawia się dopiero wtedy, gdy kierowca ma prawo jazdy przez co najmniej 3 lata.

To wszystko nie wyczerpuje uprawnień związanych z kategorią B, bo obejmuje ona jeszcze kilka kategorii pojazdów:

  • Motorowery mogące poruszać się z prędkością nie większą niż 45 km/h i o pojemności silnika do 50 cm sześciennych.
  • Lekkie czterokołowce, takie jak quady, które poruszają się nie szybciej niż 45 km/h, a ich masa nie jest większa niż 350 kg.
  • Czterokołowce, czyli pojazdy mające masę całkowitą nie większą niż 400 kg (gdy przewożone są osoby) lub ważą do 550 kg (gdy służą do transportu ładunków).

Warto poznać uprawnienia związane z kategorią B

Jak widać z wymienionych powyżej rodzajów pojazdów, prawo jazdy kategorii B daje nam naprawdę duże możliwości. Dzięki niemu nie tylko możemy zgodnie z prawem kierować samochodem osobowym, ale również wieloma innymi pojazdami, które są wykorzystywane choćby podczas prac rolniczych czy robót drogowych. Warto poznać możliwości związane z kategorią B dokładnie, bo może okazać się, że któregoś dnia będziemy musieli wsiąść za kierownicę nietypowego pojazdu i dobrze wtedy wiedzieć, czy na pewno zgodnie z prawem możemy to zrobić.