Obraz wpisu

Jakie wykroczenia skutkują zatrzymaniem prawa jazdy? | Auto-Test Kraków

Na drodze obowiązują przepisy, które mają chronić wszystkich uczestników ruchu. Każdy kierowca powinien się do nich stosować — w innym przypadku musi liczyć się z grożącymi mu karami. Nierzadko są to punkty karne oraz mandaty. Za pewne wykroczenia, kierującemu pojazdem zostaje na określony czas zabrane prawo jazdy. Kiedy tak się dzieje?

Kiedy dochodzi do zatrzymania prawa jazdy?

Zdobyłeś uprawnienia do kierowania samochodem osobowym? Właśnie odebrałeś prawo jazdy na motor w Krakowie? A może jesteś kierowcą z dłuższym stażem? Niezależnie od tego, jako czynny uczestnik ruchu drogowego, powinieneś znać okoliczności, w których dochodzi do zatrzymania prawa jazdy.

Do zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące dochodzi w momencie, gdy kierowca przekroczy dozwoloną prędkość na obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Z taką karą muszą też liczyć się osoby, które przewożą o co najmniej 3 pasażerów za dużo. Od początku roku w ten sposób karane są również manipulacje przy tachografie. W przypadku poważnych wykroczeń drogowych, jak zignorowanie kontroli możemy stracić opisywany dokument na ponad 6 miesięcy. Na przynajmniej rok odbierane jest prawo jazdy po spowodowaniu wypadku, w którym ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu.

Wykroczeniem, które powoduje utratę prawa jazdy, jest również jazda po alkoholu (gdy kierowca ma od 0,2 do 0,5 promila w wydychanym powietrzu). W tym przypadku dokument można odzyskać po okresie od 6 miesięcy do 3 lat. Jeżeli promili w organizmie kierującego pojazdem będzie więcej, trzeba liczyć się z odebraniem prawa jazdy na ponad 3 lata, ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia już nie z wykroczeniem, a przestępstwem.

Jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy?

Chcąc odzyskać prawo jazdy, musimy udać się do określonego urzędu i tam złożyć oraz opłacić wniosek o jego odzyskanie wraz z wymaganymi dokumentami. Należy jednak podkreślić, że jest to możliwe dopiero po upływie czasu, na jaki dokument miał być zatrzymany. Konieczne może również okazać się wykonanie odpowiednich testów psychologicznych.