Obraz wpisu

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie egzaminu na placu manewrowym | Auto-Test Kraków

Prawo jazdy to dokument, który daje nam zupełnie nowe możliwości i pozwala na niezależność. Jego zdobycie wymaga jednak pozytywnego ukończenia dwóch części egzaminu: części teoretycznej i części praktycznej. Niezależnie od tego, czy starasz się o zdobycie prawa jazdy kategorii A, czy prawa jazdy B w Krakowie, warto pamiętać, że o ile część teoretyczna egzaminu w większości przypadków nie sprawia większych problemów, o tyle część praktyczna, która wiąże się z dużym stresem, może być prawdziwym wyzwaniem. Trudność pojawia się już na etapie wykonywania manewrów na tzw. placu. Jakie są najczęstsze błędy popełniane w tym czasie? Omawiamy je w naszym artykule.

Błędy na starcie – na co zwrócić uwagę?

Okazuje się, że błędy, które kończą egzamin mogą pojawić się już w czasie pierwszych minut naszego kontaktu z egzaminatorem. Stres, który nam towarzyszy może bowiem sprawić, że zapomnimy o podstawowych zasadach i informacjach, które zdobywaliśmy przez cały kurs. Jakie błędy dyskwalifikują nas do dalszych starań? Jest to przede wszystkim brak tzw. przygotowania się do jazdy, czyli ustawienia lusterek, wyregulowania fotela i – co ważne – zapięcia pasów bezpieczeństwa. Innym błędem jest niewłaściwe pokazanie wylosowanych świateł występujących w samochodzie, a także inne błędy w czynnościach kontrolno-obsługowych. 

Manewry na placu

Kolejną częścią egzaminu jest tzw. łyżwa, rękaw lub łuk, czyli zadanie, które ma pokazać nasze panowanie nad samochodem i zdolność do sprawnego manewrowania nim w różnych kierunkach. Naszym zadaniem jest pokonanie wyznaczonej trasy, tak by pojazd znajdowałam się przez cały czas w określonej przestrzeni. Na jakie błędy powinniśmy uważać? Przede wszystkim na najechanie kołami poza wyznaczone linie. W takiej sytuacji egzamin nie zostaje jeszcze przerwany, jednak cały proces musi zostać przeprowadzony od początku. Błędem jest natomiast przejechanie wyznaczonych linii – jeśli koło znajdzie się poza danym obszarem, egzamin dobiega końca.

Innym błędem, który uniemożliwia nam kontynuowanie egzaminu jest najechanie lub przewrócenie któregoś z rozstawionych na placu pachołków.  

Ruszanie na wzniesieniu – jak wykonać prawidłowo?

Trzecim, bardzo ważnym zadaniem jest tzw. górka, czyli ruszanie ze wzniesienia. Zadanie to ma na calu sprawdzenie, czy potrafimy odpowiednio wykorzystać hamulec ręczny, a także, czy panujemy nad staczającym się pojazdem. Aby zdać tę część egzaminu, konieczne jest sprawne i płynne ruszenie w górę. Błędy, których należy się wystrzegać to zgaśnięcie silnika oraz zbyt duże stoczenie się pojazdu – maksymalna odległość to dwadzieścia centymetrów.

O czym pamiętać?

Część praktyczna, która ma miejsce na placu manewrowym to zbiór zadań, które są z góry ustalone i które możemy z wyprzedzeniem przećwiczyć. Nie oznacza to jednak, że przełożenie wiedzy na praktykę jest łatwe. Jak już wspomnieliśmy, kontakt z egzaminatorem i świadomość, że jesteśmy oceniani może podnieść poziom odczuwanego stresu i sprawić, że popełnimy mniej lub bardziej świadome błędy. Co więc należy zrobić? Kluczem do sukcesu jest opanowanie emocji. Chociaż nigdy nie sprawimy, że stres minie całkowicie, to możemy zmniejszyć siłę jego oddziaływania, tak by nie był dla nas paraliżujący i obezwładniający.