Obraz wpisu

Praca jako kierowca autobusu komunikacji miejskiej? Sprawdź wymagania! | Auto-Test Kraków

Zawód kierowcy z całą pewnością jest przyszłościowy. Posiadanie stosownych uprawnień do jego wykonywania pozwala na bezproblemowe znalezienie zatrudnienia w tej branży. Na kierowców autobusów miejskich czy wycieczkowych zawsze będzie zapotrzebowane, ponieważ ludzie nieustannie się przemieszczają. Oczywiście nie jest to zawód dla każdego. Powinna go wykonywać osoba, która lubi być w ciągłym ruchu, a także jest rozsądna i odpowiedzialna – w końcu to kierowca odpowiada za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów. Zdobycie prawa jazdy kategorii D nie należy do najłatwiejszych, ale warto uzyskać takie uprawnienia, bo zapewniają wiele możliwości. Co należy zrobić, aby zostać kierowcą miejskiego autobusu i jak wygląda ten proces?

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby zostać kierowcą?

Aby zostać kierowcą autobusu miejskiego lub autokaru poruszającego się na trasach krajowych czy międzynarodowych, należy przede wszystkim mieć ukończone 24 lata (jednak kurs można rozpocząć 3 miesiące wcześniej). Następny wymóg, który należy spełnić, to posiadanie prawa jazdy kategorii B oraz odbycie kursu kwalifikacji wstępnej. Warto wiedzieć, że zdobycie uprawnień do prowadzenia pojazdów w kategorii D, pozwala prowadzić między innymi: autobus, autobus z przyczepą, której maksymalna waga nie przekracza 750 kg, a także ciągnik rolniczy, quad czy motorower. Osoba, która ubiega się o zdobycie prawa jazdy kategorii D, powinna również odbyć określone badania lekarskie oraz psychologiczne, ponieważ prowadzenie autobusu miejskiego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom. Obejmują one między innymi: badanie wzroku, słuchu, równowagi czy stężenia cukru we krwi.

Przed zapisaniem się na kurs, należy pamiętać o złożeniu wniosku o utworzenie profilu kandydata na kierowcę. Szkolenie przygotowujące do uzyskania prawa jazdy kategorii D składa się z zajęć teoretycznych, które obejmują 20 godzin nauki oraz praktycznych – 60 godzin. Po ukończeniu kursu w ośrodku szkolenia kierowców i zdaniu egzaminów wewnętrznych kandydat może przystąpić do egzaminu państwowego.