Obraz wpisu

Prawo jazdy kat. C, czyli jak nauczyć się jeździć samochodem ciężarowym? | Auto-Test Kraków

Kierowca, który chce jeździć samochodem ciężarowym, musi najpierw przystąpić do kursu, a następnie pozytywnie zdać egzamin na prawo jazdy kategorii C. W tym artykule podpowiemy, kto może wziąć udział w kursie na prawo jazdy kategorii C, na czym polega takie szkolenie oraz czy trudno przychodzi nauka jazdy autami ciężarowymi.

Prawo jazdy kat. C — jak wygląda kurs?

Kurs na prawo jazdy kat C jest dedykowany wszystkim osobom, które chcą w przyszłości pracować w transporcie towarowym lub samodzielnie prowadzić działalność związaną z np. świadczeniem usług przeprowadzkowych, transportem materiałów budowlanych itd.

Uprawnienia do prowadzenia samochodem ciężarowym mogą zdobyć kierowcy, którzy już mają prawo jazdy innych kategorii. W naszej szkole nauki jazdy prowadzimy szkolenia z zakresu:

  • kategoria C po kategorii B,
  • kategoria C po kategorii D.

Oprócz tego prowadzimy kursy na prawo jazdy kategorii C+E dla zawodowych kierowców, którzy chcą rozszerzyć swoje uprawnienia o możliwość prowadzenia zespołu z przyczepą, a także łączony kurs na prawo jazdy kat. C i C+E.

Każdy kurs standardowo składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Podczas zajęć praktycznych kursanci jeżdżą samochodami ciężarowymi, które w pełni przystosowane są do wymogów pojazdów egzaminacyjnych.

Prawo jazdy kategorii C potwierdza uprawnienia do kierowania:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu,
  • zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM,
  • ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej.

Czy nauka jazdy pojazdem ciężarowym jest trudna?

Zdobywanie nowych umiejętności nigdy nie jest łatwe, szczególnie na początku. Podstawą są jednak chęci, zapał i sumienność kursanta, co w połączeniu z doświadczeniem instruktora jest gwarancją sukcesu na egzaminie.

Samo kierowanie pojazdami ciężarowymi wymaga nie tylko stosownych umiejętności, ale przede wszystkim odpowiedzialności oraz gruntownego przygotowania teoretycznego. Dlatego też tak ważne jest, aby kursant sumiennie uczestniczył w zajęciach teoretycznych. Z kolei podczas zajęć praktycznych wiedza wcielana jest w życie.

Wielu początkujących kierowców samochodów ciężarowych przyznaje, że początki nie są łatwe. I chociaż byli dobrymi i doświadczonymi kierowcami aut osobowych, ciężarówka to zupełnie inne doświadczenie. Jest to prawda, ale początkowe niepowodzenia nie powinny nikogo zrażać do podejmowania kolejnych prób. Nasi instruktorzy mają za sobą wiele pomyślnie przeprowadzonych szkoleń. Potrafią tak pokierować kursantem, aby nawet najtrudniejsze manewry pojazdem ciężarowym z czasem weszły w nawyk. Godzina po godzinie kursanci udoskonalają swoje umiejętności, aby z czasem osiągnąć biegłość w kierowaniu ciężarówką, co jest podstawą, aby zdobyć prawo jazdy kategorii C.