Obraz wpisu

Prawo jazdy kategorii B. Od kursu po egzamin | Auto-Test Kraków

Polska jest jednym z liderów w Europie, jeśli chodzi o liczbę kierowców. Jeździmy dużo, pokonujemy mniejsze i większe dystanse. Aby móc prowadzić samochód osobowy, potrzebne jest prawo jazdy kategorii B. W tym wpisie dowiesz się, jaka jest droga do uzyskania prawa jazdy kategorii B – od kursu po egzamin. Pierwszy etap prowadzi środek szkoleniowy taki jak nasz, test z kolei organizują struktury państwa.

Pierwsza część – teoria

Pierwszym krokiem jest podjęcie nauki celem zdania testów teoretycznych. Takie szkolenie trwa 30 godzin lekcyjnych. Część teoretyczna prowadzona jest w formie wykładów i ćwiczeń. Ich zakres jest dość szeroki: obejmuje podstawy kierowania pojazdem, uczestnictwa w ruchu drogowym, obowiązki i prawa kierującego pojazdem, jak i umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Dotyczy także nauki znaków drogowych oraz przepisów ruchu drogowego.

Druga część – praktyka

Część praktyczna trwa 30 godzin zegarowych. Odbywa się ona na specjalnie do tego przeznaczonym pojeździe. Z uwagi na oznakowanie literą „L”, popularnie zwany jest on „elką”. Ten etap zwykle rozpoczyna się po ukończeniu nauki teorii, lecz w niektórych szkołach nauka teorii i praktyki może trwać równocześnie. Część praktyczna prowadzona jest m.in. na placu manewrowym, w ruchu miejskim oraz ruchu poza obszarem zabudowanym. Instruktorzy jazdy uczą kolejnych manerów oraz wpajają zasady zachowania się na drodze.

Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B

Ostatnim krokiem do zdobycia pożądanego dokumentu jest egzamin państwowy. Organizowany jest on w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Obejmuje sprawdzenie umiejętności praktycznych: na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym na terenie miasta. Podchodząc do egzaminu, należy posiadać przy sobie dowód tożsamości oraz być odpowiednio ubranym (przykładowo mieć pełne obuwie). Ukończenie nauki teoretycznej i praktycznej w ośrodku szkoleniowym uprawnia do uczestnictwa w egzaminie państwowym trzy razy – po tylu nieudanych próbnych należy wykupić jazdy doszkalające.