Obraz wpisu

Przewóz drogowy do 9 pasażerów – czy wymagane jest zaliczenie kursu na przewóz osób? | Auto-Test Kraków

Mając dużą rodzinę, udając się w podróż z grupą przyjaciół czy dojeżdżając do pracy większą liczbą osób, można zastanawiać się, czy do tego typu przejazdu są konieczne uprawnienia do przewozu osób. Prawo jasno reguluje tę kwestię. Kiedy trzeba skończyć kurs pozwalający na przewóz osób? Czy trzeba mieć też licencję?

Przewóz 9 pasażerów a prawo

Ile osób na raz można przewozić, aby było to zgodne z prawem? Według art. 39a ust.3 pkt. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, aby móc przewozić 9 osób (łącznie z kierowcą), konieczne jest posiadanie prawo jazdy kategorii B. Nie ma więc konieczności pokazywania licencji pozwalającej na przewóz osób. Kiedy więc jest ona niezbędna?

Kiedy można przewozić większą liczbę osób?

Przekraczając liczbę 9 osób, należy spełnić dwa kryteria. Pierwszy z nich to posiadanie prawo jazdy kategorii D. W Krakowie możne je zrobić w ośrodku szkolenia kierowców „Auto-Test”. Tego typu kurs składa się dla prawa jazdy kategorii:

  • D po kategorii B z 20 godzin teorii i 60 godzin praktyki;
  • D po kategorii C – 20 godzin teorii, a 40 godzin praktyki.

Od 5 kwietnia 2022 roku do przewozu osób konieczne jest posiadanie profilu kierowcy zawodowego. Aby go założyć, należy zgłosić się do wydziału komunikacji przypisanego do swojego miejsca zamieszkania.

Trzeba dodać, że kwalifikacja, jest dla tych kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kategorii D1, D1 + E, D lub D + E po 10 września 2008 oraz prawo jazdy kategorii C1, C1 + E, C lub C + E po 10 września 2009 roku. Co 5 lat odbywa się szkolenie okresowe. Natomiast dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kategorii D1, D1 + E, D lub D + E przed 10 września 2008 roku i prawo jazdy kategorii C1, C1 + E, C lub C + E przed 10 września 2009 roku — konieczne są szkolenia okresowe. Są one ważne 5 lat.