Obraz wpisu

Utrata lub zniszczenie prawa jazdy – co robić? | Auto-Test Kraków

Zgubienie, kradzież czy zniszczenie dokumentu zawsze wiąże się ze stresem oraz koniecznością załatwienia wielu formalności. Co zrobić w sytuacji, gdy nasze prawo jazdy zaginęło lub uległo zniszczeniu i jest nieczytelne? Przedstawiamy całą procedurę krok po kroku.

Prowadzenie samochodu bez dokumentu

W ciągu ostatnich lat wprowadzono wiele zmian dotyczących dokumentów, które powinien posiadać kierowca w trakcie jazdy. Od 2020 roku prowadząc samochód nie musimy mieć przy sobie tradycyjnego, plastikowego prawa jazdy. Zasada ta obowiązuje jednak tylko na terenie naszego kraju. Wybierając się samochodem poza granice Polski musimy pamiętać, aby zabrać dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu.

Jak uzyskać wtórnik prawa jazdy?

Otrzymanie wtórnika prawa jazdy można załatwić przez Internet. Konieczne jest do tego posiadanie profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego, które pozwalają potwierdzić tożsamość.  Za pośrednictwem platformy EPUAP można wysłać do właściwego urzędu wszystkie dokumenty.  Niezbędne do wydania wtórnika dokumenty oraz wniosek można również złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty w Urzędzie Miasta.

Niezbędne dokumenty

Załatwiając sprawę przez Internet musisz przygotować komplet zeskanowanych dokumentów:

  • uzupełniony i podpisany wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy,
  • aktualne zdjęcie,
  • potwierdzenie opłaty za wtórnik,
  • zniszczone prawo jazdy – jeśli masz zniszczony dokument, ale są na nim widoczne podstawowe dane.

Jeżeli chcesz załatwić sprawę w Urzędzie, musisz mieć wszystkie powyższe dokumenty oraz dodatkowo dowód osobisty lub paszport potwierdzający Twoją tożsamość.

Jakie są koszty i jak odebrać dokument?

Koszt wyrobienia wtórnika prawa jazdy to 100 zł. Nowy dokument można odebrać osobiście w urzędzie lub może on być dostarczony za pośrednictwem poczty – opcję odbioru należy zaznaczyć w wypełnionym wniosku.