
Jazda w tunelu – najważniejsze informacje | Auto-Test Kraków
Przed kilkoma miesiącami głośno było o wyczynie polskiego kierowcy ciężarówki, który wyjechał z tunelu w Niemczech z płonącą lawetą. Kierowca wjechał do tunelu mierzącego 8 km z przyczepą, na której przewoził samochody osobowe. Zauważywszy, że jedna z opon lawety stanęła w płomieniach próbował ją ugasić. Gdy próby ugaszenia płomieni nie przyniosły skutku, kierowca włączył alarm w tunelu, pokonał ciężarówką 6 km i wydostał się z tunelu.
Przypominamy kilka najważniejszych zasad jazdy w tunelu.
Wjazd do tunelu
O wjeździe do tunelu informuje znak drogowy D-37. Gdy długość tunelu wynosi więcej niż 500 m. pod znakiem znajduje się również tabliczka informująca jaka jest jego rzeczywista długość. Jeżeli długość tunelu przekracza 3000 m to pozostałą długość tunelu podaje się co 1000 m na wspomnianej wyżej tabliczce umieszczonej samodzielnie. Przed wjazdem do tunelu instaluje się także sygnalizację świetlną. Zielona strzałka w dół oznacza możliwość korzystania z danego pasa ruchu, natomiast czerwony „iks” zakazuje wjazdu na dany pas ruchu np. ze względu na remont, awarię pojazdu, wypadek czy też zbyt dużą liczbę pojazdów w tunelu.
Zasady bezpieczeństwa
Bezpieczna jazda w tunelu jest niezwykle istotna, dlatego znajomość przepisów oraz stosowanie się do nich mają ogromne znaczenie. Aby zapewnić sprawne przemieszczanie się pojazdów w tunelu należy pamiętać o trzech podstawowych zakazach:
– zakazie zatrzymywania się (niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego)
– zakazie zawracania
– zakazie cofania
Zarządca drogi może także wprowadzić zakaz wyprzedzania, ograniczenie prędkości oraz zakaz wjazdu do tunelu określonych pojazdów np. ze względu na ich szerokość czy wysokość. Przy wjeździe do tunelu może się również znaleźć informacja o kategorii tunelu (jest ich pięć: A,B,C,D,E), która może ograniczyć wjazd do tunelu pojazdów przewożących towary w ramach transportu ADR, czyli tzw. towary niebezpieczne.
Odstęp w tunelu
Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:
- 50 m – jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;
- 80 m – jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t z wyjątkiem autobusu.
Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości. Trzeba dodatkowo pamiętać, że niezależnie od długości tunelu lub obszaru, na którym występuje, jeżeli mamy do czynienia z zatrzymaniem wynikającym z warunków lub z przepisów ruchu drogowego (np. „korki” lub sygnalizacja świetlna) odstęp od poprzedzającego nas pojazdu nie może być mniejszy niż 5 m.
Warto wiedzieć, że przepisy odnośnie odstępu już od wielu lat obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej.