Prawo jazdy przed 18 rokiem życia – projekt zmian | Auto-Test Kraków
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że pracuje nad nowymi przepisami, które mają umożliwić uzyskanie prawa jazdy kategorii B osobom, które ukończyły 17 lat. Zgodnie z projektem młodzi kierowcy będą musieli się liczyć z dodatkowymi obostrzeniami.
Obowiązujące przepisy
Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami uzyskanie prawa jazdy kategorii B dostępne jest dla osób, które ukończyły 18 rok życia. Kurs na prawo jazdy można rozpocząć wcześniej – na 3 miesiące przed 18 urodzinami. W najbliższym czasie może dojść do istotnej zmiany w tej kwestii, ponieważ pojawił się projekt ustawy wprowadzający obniżenie wieku, w którym można uzyskać prawo jazdy kategorii B do 17 lat. Zmiana ta jest odpowiedzią na unijną dyrektywę z marca 2023 roku i ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych do 2050 roku.
Ograniczenia dla młodych kierowców
Projekt zmian zawiera szereg obostrzeń dla nieletnich kierowców. Pierwsze z nich dotyczy samego kursu. Rozpoczęcie nauki jazdy mogłoby się odbyć tylko za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Kolejne ograniczenie to brak możliwości samodzielnego prowadzenia pojazdu aż do osiągnięcia pełnoletniości. 17 latek będzie mógł usiąść za kierownicą, ale wyłącznie w towarzystwie bardziej doświadczonego kierowcy. Młody kierowca będzie mógł prowadzić jedynie pojazdy o maksymalnej mocy 70 kW, czyli około 95 koni mechanicznych. Warunkiem będzie również bezwzględny wymóg trzeźwości, czyli 0,0 promila alkoholu we krwi.
Od kiedy zmiana?
Projekt zmian przepisów ma być wkrótce skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że chciałby, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od początku 2025 roku.