Obraz wpisu

Badania psychologiczne i lekarskie. Dla kogo? | Auto-Test Kraków

Każdy przyszły kierowca musi przygotować się na spełnienie wielu wymogów prawnych, dzięki którym będzie mógł przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Sprawa jest poważna, ponieważ na kierowcy ciąży ogromna odpowiedzialność związana z zachowaniem należytej ostrożności, koncentracji i czujności, aby na drodze nie doszło do niebezpiecznych sytuacji i wypadków. Nic więc dziwnego, że kandydat na kierowcę ma obowiązek wyrobienia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK), którego obowiązkowym składnikiem jest badanie lekarskie.

Dlaczego badanie lekarskie jest obowiązkowe dla każdego kierowcy i na czym ono polega?

Aby móc bezpiecznie prowadzić samochód, kierowca musi mieć dobry wzrok, słuch, a także być sprawny motorycznie, być w dobrym stanie psychicznym, mieć sprawny układ nerwowy, oddechowy oraz sercowo-naczyniowy. Badana jest także sprawność narządu równowagi oraz ruchu. Te wszystkie aspekty zdrowotne są dokładnie sprawdzane przez lekarza podczas badania lekarskiego przeprowadzanego najczęściej jeszcze przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kategorii B. Po pomyślnym zdaniu egzaminu i uzyskaniu uprawnień drogowych kierowca (w zależności od kategorii prawa jazdy oraz swojego wieku) musi je co jakiś czas odnawiać. Zadaniem badania lekarskiego dla kierowców jest potwierdzenie braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Orzeczenie lekarskie wystawione podczas takiego badania może zawierać różne ograniczenia wynikające bezpośrednio ze stanu zdrowia kierowcy. Lekarz może zdecydować, że prawo jazdy będzie miało swój termin ważności, a także dokładnie wskazać pojazdy, które dana osoba może prowadzić.

Dlaczego przyszły kierowca musi przejść obowiązkowe badanie psychologiczne?

Jako kursant pewnie zastanawiasz się, dlaczego badanie psychologiczne muszą wykonać wszystkie osoby ubiegające się o prawo jazdy? Podczas takiego badania oceniana jest twoja zdolność psycho-motoryczna i umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Jeśli zdecydujesz się na kurs prawa jazdy w OSK AUTO-TEST, na pewno nie zaznasz stresu w trakcie kursu. Nasi instruktorzy mają wieloletnie doświadczenie i dużo cierpliwości. Pomożemy ci również w załatwieniu wszelkich formalności niezbędnych do zdobycia upragnionego prawa jazdy. Dodatkowym atutem naszej szkoły jazdy jest to, że realizujemy kursy prawa jazdy w Krakowie w kategoriach:

 • prawo jazdy kategorii A,
 • prawo jazdy kategorii B,
 • prawo jazdy kategorii D,
 • prawo jazdy kategorii D+E,
 • prawo jazdy kategorii C1,
 • prawo jazdy kategorii C1+E,
 • prawo jazdy kategorii C,
 • prawo jazdy kategorii C+E,
 • prawo jazdy D1,
 • prawo jazdy D1+E,
 • prawo jazdy D+E.

Po więcej informacji dotyczących naszych kursów zapraszamy do zakładki: https://szkolajazdy.com/services/