Obraz wpisu

Jak zostać kierowcą zawodowym? | Auto-Test Kraków

Branże logistyki i spedycji należą do tych, w których zapotrzebowanie na pracowników nie maleje, a wręcz rośnie. Branż tych nie dotyczy żaden kryzys. W tym wpisie wyjaśniamy, jak zostać kierowcą zawodowym. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka droga prowadzi do zostania nim, koniecznie przeczytaj ten post.

Kryteria wiekowe kierowcy zawodowego

Pierwszym kryterium jest zdobycie prawa jazdy kategorii nie tylko B, ale także C, C+E, D oraz D+E. Osoba 18-letnia może jeździć jako kierowca zawodowy na dystansach do 50 km do ukończenia 21 roku życia (kategoria C) oraz 23 roku życia (kategoria D). Osoba 21-letnia, która uzyskała uprawnienia kategorii C oraz C+E, oraz osoba 23-letnia, która ma zdobytą kategorię D i D+E, musi ukończyć kurs na kierowcę zawodowego i zdać egzamin kwalifikacji wstępnej. Żeby mieć możliwość przystąpienia do egzaminów, należy posiadać orzeczenie lekarskie stwierdzające zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych i ciężarowych. Każdy kierowca co 5 lat zobowiązany jest do uczestnictwa w szkoleniach okresowych.

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej – warunek bycia kierowcą zawodowym

Kiedy posiadasz już prawo jazdy (kategorii C, C+E, D, D+E), możesz ubiegać się o Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, uprawniające do zawodowego przewozu rzeczy. W takim celu powinieneś zapisać się na wspomniane szkolenia z kwalifikacji wstępnej lub wstępnej przyspieszonej. Ta pierwsza jest przeznaczona dla osób poniżej 21 roku życia, a druga z kolei dla tych, którzy ukończyli 21 lat. Szkolenia te są odpowiednikiem dawnego tzw. kursu na przewóz rzeczy. Wraz ze zdaniem egzaminu i uzyskaniem wpisu do prawa jazdy, stajesz się kierowcą zawodowym. Jeśli lubisz kierować pojazdami, niestraszne są Ci dalekie dystanse i odpowiada Ci podróżowanie, a także zależy Ci na dobrych zarobkach, zawód ten jest dla Ciebie. Nie powinieneś wahać się ani chwili, zwłaszcza dlatego – jak zostało wspomniane – że zapotrzebowanie na kierowców absolutnie nie maleje, a wręcz wzrasta.